O nás

Proč jsme tady?

Nápad vyrábět zavoskované ubrousky přišel v roce 2017 - v době, kdy taška na igelity pod náporem nakupování pečiva a různého balení jídla přetékala. Nechápejte mne špatně - proti igelitu jako takovému nic nemám, je to skvělý vynález a v některých oblastech nenahraditelný. Nejsem militantní, přede mnou igelitové sáčky schovávat nemusíte, ale je bezva, pokud si v obchodě neberete stále nový, ale použijete ten, co jste si na rohlíky brali včera, nebo si vezmete látkový pytlík. To, co mi totiž vadí, je zbytečné a stále narůstající plýtvání plastem. Nelíbí se mi, když lidé v záchvatu ekovlny vyhodí všechny plastové krabičky a nahradí je sice méně zatěžujícím, ale rovnnocenně užitečným obalovým materiálem, nelíbí se mi greenwashing, který znehodnocuje cenné myšlenky.

Proto ode mne neuslyšíte, že jsou zavoskované ubrousky to nejlepší na světě, že bez nich nelze žít, že Vám mohou nahradit všechny obaly. Nejsou, lze a nemohou. Ale i přesto si myslím, že jsou skvělým nástrojem pro všechny, kteří chtějí trochu přispět ke snížení plýtvání a kterým je bližší mít mezi prsty látku a ne šustivý igelit.

Každý ubrousek a pytlík pro Vás připravuji já osobně, ne robot, proto potřebujete-li atypický rozměr, napište mi, vymyslíme. Látkou se snažím neplýtvat, proto jsou často ubrousky nikoli přesně 30x30 cm, ale např. 28x28 cm, aby nezbyl zbytečný odpad. I přesto však látkový odpad vzniká - budete-li mít zájem o odstřižky, najdete je za cenu poštovného v samostatné kategorii. 

Naše ubrousky nejsou atestovány na přímý styk s potravinami. Není to leností, není to ani lehkovážností vůči zákazníkům :) Atestace samozřejmě stojí peníze, ale není to to hlavní, co mne trápí. Atestace se (logicky) provádí na jednom konkrétním ubrousku, takže to, co dostanete, teoreticky ani atestu odpovídat nemusí. Atestují se jednak látky (pro atestaci se používá standard oekotex 100 - tyto látky používám), jednak vosk, který musí být certifikován pro použití v potravinářství. Certifikace platí pro konkrétní šarži vosku, tedy cca 20-30 kg. Certifikovaný vosk já osobně nepoužívám - jednak by to dramaticky zvýšilo cenu ubrousků, jednak je těžko k sehnání. Raději používám vosk od menších včelařů, u kterých je kvalita vidět na první pohled. Tím samozřejmě nezpochybňuji atesty, já ovšem raději otevřeně v souladu s legislativou deklaruji, že ubrousky atestovány nejsou. Zavoskované ubrousky používám s klidným svědomím již více než 2 roky, stejně jako naši zákazníci.

Vosk bereme vždy od českých včelařů a včelařek, české včely máme rádi :) 

Menší, za to ne méně významnou součástí nabídky ZaVoskováno tvoří produkty, které využijete ve vaší domácnosti, kuchyni i koupelně. Nápady máme, ale jejich otestování trvá alespoň rok, takže se zde objevují postupně a dalo by se říci, že pomalu. Aktuálně máme v nabídce vafle - z vafloviny ušité pomocníky do kuchyně nebo tam, kde potřebujete, aby materiál stíral a sál :) Zkoušeli jsme je opravdu poctivě, drhli jsme s nimi, prali pravidelně ve vyvářce, sušili na slunci, a vydržely! Vafle do každé rodiny!

ubrouskovekolo