Údržba ubrousků

 

Zavoskovaný ubrousek vydrží hodně dlouho, budete-li se o něj dobře starat. Starost to ale není nijak složitá - stačí dbát následujících rad:

1) ubrousek nenechávejte ve vlhku - dlouhodobé nebo přílišné působení vlhka ubrousek ničí, voda se dostává do vláken a vosk ani ubrousek nevypadá vábně. 

2) ubrousek čistěte jemně - když se zašpiní, stačí vzít houbičku a vlažnou vodu a ubrousek otřít - žádné divoké drbání ani praní v pračce ubrousku nesvědčí.

3) nevystavujte ubrousek přílišnému teplu - vosk taje při cca 62 stupních, takže není radno na ubrousek pokládat talíř s vařící polévkou nebo ohřívat pekáč přiklopený ubrouskem v troubě. Pokud by se vám to podařilo, rychle ubrousek zvedněte a nechte zaschnout, třeba se mu nic nestalo :)

Vosková vrstva vydrží na ubrousku cca 1 rok, podle intenzity používání. Co s ubrouskem pak? Vosková vrstva se z ubrousku už neumí dostat úplně, ani po vyvaření, takže použít ubrousek jako látku nejde, nicméně můžete si ubrousek sami převoskovat. Jak na to?

Pokud je ubrousek jen nevzhledný, ale funkci plní dobře, položte ho na pečící papír na plech a dejte do trouby na 90 stupňů cca na 5 minut - vosková vrstva se zacelí a ubrousek bude vypadat jako nový. Po vyndání z trouby musíte ubrousek co nejrychleji sundat z plechu a nechat ho vystydnout (držte ho za růžky), trvá to pár vteřin.

Pokud máte ubrousek veterán, vosk už je z něj skoro pryč, můžete ho natřít voskem a stejně jako u méně vysloužilého jedince ho zapéct v troubě. A nebo nám ho zašlete, zavoskujeme za vás :) 

převoskováno